📱 Spesifikasi Lengkap LG C365 Kamera 2MP Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 113.6 x 61.9 x 12.9 mm (4.47 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 16.4 cm 2 (~23.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 78MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| SNS integration MP3/eAAC+/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.07 W/kg (head) 0.57 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.25 W/kg (head) 1.28 W/kg (body) |