📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus L9 P760 Kamera 5MP Baterai 2150mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 68.2 x 9.1 mm (5.19 x 2.69 x 0.36 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| DivX/Xvid/MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 830 h (2G) / Up to 798 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (2G) / Up to 11 h 40 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black |
| SAR | 0.40 W/kg (head) 0.49 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1019:1 (nominal) / 1.227:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 76dB |
| Audio quality | Noise -82.6dB / Crosstalk -81.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 42h |