📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus Vu P895 Kamera 8MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 139.6 x 90.4 x 8.5 mm (5.50 x 3.56 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | HD-IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 77.4 cm 2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~256 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV/DviX player MP3/WMA/WAV/FLAC/eAAC+ player Document viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 510 h (2G) / Up to 486 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h 30 min (2G) / Up to 15 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.26 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.28 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |