๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC Desire 650 Kamera 13MP Baterai 2200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 170 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.4 mm (5.78 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (EMEA only) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 684 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 44 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Dark blue, White |
| Models | Desire 650 dual sim, Desire 650, D650h |
| Price | About 170 EUR |