📱 Spesifikasi Lengkap LG EGO Wi-Fi Kamera 2MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 106 x 58 x 12 mm (4.17 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~39.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| SNS integration MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| SAR EU | 0.84 W/kg (head) 0.83 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |