📱 Spesifikasi Lengkap LG A100 Kamera N/A Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 104 x 43.7 x 13 mm (4.09 x 1.72 x 0.51 in) |
| Weight | 58 g (2.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm 2 (~16.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 contacts |
| Call records | Yes |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | No |
| Java | No |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Grey, Brown White, Black |
| Price | About 30 EUR |