📱 Spesifikasi Lengkap LG A395 Kamera 3MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 & SIM 4 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 114.4 x 51.6 x 13 mm (4.50 x 2.03 x 0.51 in) |
| Weight | 97 g (3.42 oz) |
| SIM | Quad SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm 2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6253 |
| CPU | 104 MHz |
| GPU | No |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 90 EUR |