๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor V8 Kamera 12MP Baterai 3500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 290 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 7 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 157 x 77.6 x 7.8 mm (6.18 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm 2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10) (~386 ppi pixel density) 1440 x 2560 pixels (KNT-AL20), 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), EMUI 4.1 |
| Chipset | Kirin 950 (16 nm) (KNT-AL10, KNT-TL10) Kirin 955 (16 nm) (KNT-AL20) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A72 & 4×1.8 GHz Cortex A53) Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A72 & 4×1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM (AL10,TL10), 64GB 4GB RAM (AL20) |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9″, 1.25ยตm, PDAF 12 MP B/W |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (KNT-AL10, KNT-AL20) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Models | KNT-AL10, KNT-TL10, KNT-AL20, KNT-UL10 |
| Price | About 290 EUR |