📱 Spesifikasi Lengkap Honor MagicPad 2 12.3 Kamera 13MP Baterai 10050mAh
💰 Estimasi Harga: About 600 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, July 12 |
| Status | Available. Released 2024, July 19 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 274.5 x 180.5 x 5.8 mm (10.81 x 7.11 x 0.23 in) |
| Weight | 555 g (1.22 lb) |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, 1600 nits (peak) |
| Size | 12.3 inches, 443.2 cm 2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 3000 pixels (~290 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 9 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| IMAX Enhanced 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 10050 mAh |
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Moonlight White, Sky Blue, Starry Black |
| Models | ROD2-W09 |
| Price | About 600 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1435490 (v10) GeekBench: 5049 (v6) 3DMark: 3391 (Wild Life Extreme) |
| Display | 684 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -20.6 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 9:42h |