📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad 2 Kamera 8MP Baterai 4800mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 209.3 x 123 x 8.1 mm (8.24 x 4.84 x 0.32 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gold, White |
| Price | About 230 EUR |