๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi CC9e Kamera 48MP Baterai 4030mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 170 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE (2CA) 450/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, July. Released 2019, July |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.5 mm (6.04 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.01 inches, 88.7 cm 2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4030 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | About 170 EUR |