📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C205 Kamera N/A Baterai 700mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 105 x 44 x 20 mm, 70 cc (4.13 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 98 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Screensavers Green backlight | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 30 message templates (25 fixed, 5 personal) | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 1.1 |
| Games | 3 – Tetris, Snake, Box World |
| Java | No |
| Predictive text input (iTap) Currency converter Calculator | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BA240) |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver with colour lenses |