📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C380/C385 Kamera N/A Baterai 800mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 107 x 44 x 20.9 mm, 80 cc (4.21 x 1.73 x 0.82 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 5 lines, 1:1 ratio |
| Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.8MB |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Hungry Fish, Skipping Stones + downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input (iTAP) Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery (BX200) |
| Stand-by | Up to 190 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Cosmic Universe Blue, Shadow Anthracite |