📱 Spesifikasi Lengkap Motorola V220 Kamera N/A Baterai 860mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 85.5 x 44 x 24 mm, 80 cc (3.37 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external display 96 x 32 pixels Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.8MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Hungry Fish, OptItOut |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input(iTAP) Organizer Voice mail | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery (BX200) |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |