๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy M62 Kamera 64MP Baterai 7000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, February 24 |
| Status | Available. Released 2021, March 03 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 76.3 x 9.5 mm (6.45 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus, 420 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm 2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 9825 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Exynos M4 & 2×2.40 GHz Cortex-A75 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8ยตm, PDAF 12 MP, f/2.2, 123ห (ultrawide) 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 7000 mAh |
| Charging | 25W wired 4.5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Laser Green, Laser Gray, Laser Blue |
| Models | SM-M625F, SM-M625F/DS |
| SAR EU | 0.68 W/kg (head) ย ย 1.17 W/kg (body) |