๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A32 Kamera 64MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โฌโ117.95 / ยฃโ119.99
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, February 25 |
| Status | Available. Released 2021, February 25 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 73.6 x 8.4 mm (6.26 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm 2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 123ห, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Violet |
| Models | SM-A325F, SM-A325F/DS, SM-A325M, SM-A325N |
| SAR EU | 0.45 W/kg (head) ย ย 1.30 W/kg (body) |
| Price | โฌโ117.95 / ยฃโ119.99 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 286666 (v8) GeekBench: 1277 (v5.1) GFXBench: 8.1fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 814 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -30.3 LUFS (Below average) |
| Battery (old) | Endurance rating 119h |