๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy M12 (India) Kamera 48MP Baterai 6000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, February 05 |
| Status | Available. Released 2021, March 18 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.9 x 9.7 mm (6.46 x 2.99 x 0.38 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 850 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/2.0, (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 5 MP, f/2.2, 123ห (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Attractive Black, Elegant Blue, Trendy Emerald Green |
| Models | SM-M127F, SM-M127F/DS, SM-F127G, SM-F127G/DS, SM-M127G, SM-M127G/DS |
| SAR | 1.19 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.54 W/kg (head) ย ย 1.39 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |