๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A9 (2016) Kamera 13MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2015, December. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 80.9 x 7.4 mm (6.37 x 3.19 x 0.29 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), glass back (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm 2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A72 & 4×1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm, AF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ANT+ | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold, Pink |
| Models | SM-A900F, SM-A9000 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) ย ย 1.33 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.18 W/kg (head) ย ย 0.55 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 1529Basemark X: 15290 |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 3.817 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 72dB / Ring 65dB |
| Battery (old) | Endurance rating 103h |