📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 2 A7-30 Kamera 2MP Baterai 3450mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 191 x 105 x 8.9 mm (7.52 x 4.13 x 0.35 in) |
| Weight | 269 g (9.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM – cellular model only |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm 2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8382M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3450 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 432 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Pearl White, Ebony Black, Aqua Blue, Cotton Candy |
| Models | TAB 2 A7-30HC, 2 A7-30HC, TAB 2 A7-30GC |
| Price | About 110 EUR |