📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 2 A7-10 Kamera N/A Baterai 3450mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 189 x 105 x 9.3 mm (7.44 x 4.13 x 0.37 in) |
| Weight | 269 g (9.49 oz) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm 2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3450 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 432 h |
| Talk time | Up to 8 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |