📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo A6000 Kamera 8MP Baterai 2300mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January 09. Released 2015, January 28 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 141 x 70 x 8.2 mm (5.55 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 264 h (2G) / Up to 264 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A6000 |
| Price | About 100 EUR |