📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo P90 Kamera 13MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: About 450 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 150 x 77.4 x 8.5 mm (5.91 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3560 |
| CPU | Quad-core 1.83 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Pearl White, Lava Red, Onyx Black |
| Price | About 450 EUR |