📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Vibe X2 Pro Kamera 13MP Baterai 2410mAh
💰 Estimasi Harga: About 330 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 71 x 7 mm (5.76 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm 2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~416 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), Vibe UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Air gestures | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2410 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Rock Pink, Electric Blue |
| Price | About 330 EUR |