📱 Spesifikasi Lengkap Oppo U3 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 81 x 8 mm (6.17 x 3.19 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.9 inches, 93.9 cm 2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~377 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), ColorOS 2 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 20W wired, 75% in 30 min |
| Stand-by | Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black |