📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 2 A8-50 Kamera 5MP Baterai 4290mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps – cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 210 x 125 x 8.9 mm (8.27 x 4.92 x 0.35 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) – cellular model only |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 195.8 cm 2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~184 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8735 (28 nm) – 4G model Mediatek MT8161 (28 nm) – Wi-Fi model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4290 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 696 h |
| Talk time | Up to 8 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Pearl White, Ebony, Midnight Blue, Neon Pink |
| Models | TAB 2 A8-50LC |
| Price | About 120 EUR |