📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 2 A10-70 Kamera 8MP Baterai 7000mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 247 x 171 x 8.9 mm (9.72 x 6.73 x 0.35 in) |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM – cellular model only |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 312.3 cm 2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~218 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) – 4G model Mediatek MT8165 – Wi-Fi model |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with multiple speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 7000 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 15 h 30 min (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Blue |
| Price | About 180 EUR |