📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo A7000 Kamera 8MP Baterai 2900mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 40 – Data only, no voice |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, March 02. Released 2015, April 07 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752m |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2900 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 264 h (2G) / Up to 264 h (3G) |
| Talk time | Up to 39 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White, Yellow |
| Models | A7000-a |
| Price | About 150 EUR |