๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi 2A Kamera 8MP Baterai 2200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| TD-SCDMA | |
| 4G bands | 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 134 x 67.2 x 9.4 mm (5.28 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), MIUI 6 |
| Chipset | Leadcore L1860C |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | Mali-T628 MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2″, 1.4ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Green, Yellow, Pink |
| Price | About 130 EUR |