๐ฑ Spesifikasi Lengkap Apple iPhone XS Kamera 12MP Baterai 2658mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 190 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – A1920, A2100 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 – A2097 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, September 12. Released 2018, September 21 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), stainless steel frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super Retina OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM) |
| Size | 5.8 inches, 84.4 cm 2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 3D Touch | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×2.5 GHz Vortex + 4×1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
| NVMe | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4ยตm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0ยตm, PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2658 mAh, non-removable (10.13 Wh) |
| Charging | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A2097, A1920, A2100, A2098, iPhone11,2 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) ย ย 1.18 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) ย ย 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 190 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 346379 (v7) GeekBench: 11472 (v4.4) GFXBench: 47fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 5.171 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 75dB / Ring 78dB |
| Audio quality | Noise -93.7dB / Crosstalk -82.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 72h |