📱 Spesifikasi Lengkap Honor 8X Max Kamera 16MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 – Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2018, September. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 177.6 x 86.3 x 8.1 mm (6.99 x 3.40 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.12 inches, 127.8 cm 2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9 (Pie), EMUI 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.95 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired 5W reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | ARE-AL00, ARE-L22HN, ARE-AL10 |
| Price | About 250 EUR |