📱 Spesifikasi Lengkap Apple Watch Series 4 Kamera N/A Baterai 292mAh
💰 Estimasi Harga: About 700 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 800 – Europe, Australia |
| 1, 3, 39, 40, 41 – China | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 – Europe, Australia |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2018, September. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 48 g (1.69 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| 3D Touch display | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | watchOS 5.0, upgradable to watchOS 10.6.2 |
| Chipset | Apple S4 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Natural language commands and dictation (talking mode) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 292 mAh (1.12 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Space Black, Silver, Gold |
| Models | A1975, A1976, A2007, A2008 |
| Price | About 700 EUR |