📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia TX Kamera 13MP Baterai 1750mAh
💰 Estimasi Harga: About 330 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131 x 68.6 x 8.6 mm (5.16 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.55 inches, 57.1 cm 2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradаble to 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8260A Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 50 GB of Cloud storage (time limited offer) MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Music play | Up to 18 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | LT29i |
| SAR | 1.08 W/kg (head) Â Â 0.81 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.09 W/kg (head) |
| Price | About 330 EUR |