📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia J Kamera 5MP Baterai 1750mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – ST26i |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – ST26a | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 124.3 x 61.2 x 9.2 mm (4.89 x 2.41 x 0.36 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 607 h (2G) / Up to 618 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 36 min (2G) / Up to 7 h 18 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Models | ST26i |
| SAR | 0.63 W/kg (head) Â Â 0.50 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.73 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1359:1 (nominal) / 1.932:1 (sunlight) |
| Camera | Photo |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 61dB / Ring 72dB |
| Audio quality | Noise -80.8dB / Crosstalk -80.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 50h |