📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia V Kamera 13MP Baterai 1750mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 20 – LT25i |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 129 x 65 x 10.7 mm (5.08 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Music play | Up to 18 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | LT25i |
| SAR | 0.86 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.95 W/kg (head) |
| Price | About 230 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1.792:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 61dB / Ring 66dB |
| Audio quality | Noise -81.6dB / Crosstalk -81.9dB |