๐ฑ Spesifikasi Lengkap Sony Xperia T Kamera 13MP Baterai 1850mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 230 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 129.4 x 67.3 x 9.4 mm (5.09 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.55 inches, 57.1 cm 2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradะฐble to 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8260A Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 50 GB of Cloud storage (time limited offer) MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Music play | Up to 16 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White, Silver |
| SAR | 1.07 W/kg (head) ย ย 0.88 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.85 W/kg (head) |
| Price | About 230 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1.894:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 63dB / Noise 58dB / Ring 62dB |
| Audio quality | Noise -86.1dB / Crosstalk -84.1dB |
| Battery (old) | Endurance rating 36h |