📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A1600 Kamera 15MP Baterai 930mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 98.9 x 53.5 x 19.6 mm (3.89 x 2.11 x 0.77 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~33.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Handwriting and speech recognition (Chi & Eng) | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 27MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player Organizer Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Business card scanner Photo editor Voice dial/memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.58 W/kg (head) Â Â 0.26 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.78 W/kg (head) |
| Price | About 120 EUR |