๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z17 lite Kamera 13MP Baterai 3200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 153 x 72.6 x 7.6 mm (6.02 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), nubia UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.95 GHz Cortex-A72 & 4×1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Black/Gold, Blue |
| Models | NX591J |
| Price | About 250 EUR |