๐ฑ Spesifikasi Lengkap Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL Kamera 16MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – Global |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28 – US/BR | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 – Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps – TW/JP/HK |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 154 x 74.8 x 6.9 mm (6.06 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat), ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55″, 1.4ยตm 8 MP, 12mm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Rouge Red, Sunlight Gold, Deepsea Black |
| Models | Z01MD, Z01MDA |
| Price | About 250 EUR |