๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z11 mini S Kamera 23MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 220 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.1 x 72.1 x 7.6 mm (5.75 x 2.84 x 0.30 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), nubia UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6″, 1.0ยตm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3″, 1.22ยตm, PDAF |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | NX549J |
| Price | About 220 EUR |