📱 Spesifikasi Lengkap Lava A76+ Kamera 5MP Baterai 1850mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 134 x 66 x 9.3 mm (5.28 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1850 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |