๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Pad 5 Pro Kamera 50MP Baterai 8600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 330 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 19, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 41, 77, 78 Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G – cellular model only |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, August 10 |
| Status | Available. Released 2021, August 10 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support (magnetic) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 5G model: 50 MP, 1/2.5″, 0.7ยตm, PDAF Auxiliary lens Wi-Fi model 13 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 8600 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | M2105K81AC, M2105K81C |
| Price | About 330 EUR |