📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Pad 5 Kamera 13MP Baterai 8720mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, August 10 |
| Status | Available. Released 2021, August 10 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 511 g (1.13 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIM | No |
| Stylus support (magnetic) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3×2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4×1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 8720 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0 |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Cosmic Gray, Pearl White, Green |
| Models | 21051182G, 21051182C |
| Price | About 350 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 473819 (v8), 555079 (v9) GeekBench: 2583 (v5.1) GFXBench: 24fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1271:1 contrast ratio, 478 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -24.4 LUFS (Very good) |