📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi Max Kamera 16MP Baterai 4850mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 173.1 x 88.3 x 7.5 mm (6.81 x 3.48 x 0.30 in) |
| Weight | 203g (7.16 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.44 inches, 114.3 cm 2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat), MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) – Prime model |
| CPU | Hexa-core (4×1.4 GHz Cortex-A53 & 2×1.8 GHz Cortex-A72) Octa-core (4×1.4 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM (Prime) |
| eMMC 4.5 or eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4850 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold |
| Models | 2016001, 2016002, 2016007 |
| SAR | 0.49 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 1362Basemark X: 15487 |
| Display | Contrast ratio: 922 (nominal), 1.996 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 66dB / Ring 68dB |
| Audio quality | Noise -93.5dB / Crosstalk -93.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 108h |