📱 Spesifikasi Lengkap vivo Y200t Kamera 50MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 20 |
| Status | Available. Released 2024, May 20 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm 2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 44W wired, 50% in 35 min Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Green, Blue |
| Models | V2353DA |
| Price | About 140 EUR |