๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo Y200 GT Kamera 50MP Baterai 6000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 230 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 20 |
| Status | Available. Released 2024, May 20 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 8 mm (6.44 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 194.6 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 4×2.4 GHz Cortex-A715 & 3×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 80W wired, 50% in 26 min 7.5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | V2361GA |
| Price | About 230 EUR |