๐ฑ Spesifikasi Lengkap Ulefone Note 18 Ultra Kamera 50MP Baterai 5450mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 180 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, May |
| Status | Available. Released 2024, May |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 168.8 x 76.8 x 8.9 mm (6.65 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 211.6 g (7.48 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm 2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, Mohs level 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.31″, 0.7ยตm, PDAF 50 MP, f/2.2, 117ห, (ultrawide), 1/2.8″ |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8″, 0.7ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5450 mAh |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Lustrous Black, Moonlit White, Titanium Gray |
| Price | About 180 EUR |
| ๐น EU LABEL | |
| Energy | Class B |
| Battery | 50:45h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class C (108 falls) |
| Repairability | Class B |