๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G Stylus 5G (2024) Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ114.99
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 10 |
| Status | Available. Released 2024, May 30 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 74.8 x 8.3 mm (6.40 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Stylus Water-repellent design | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 107.3 cm 2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 1 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0ยตm, dual-pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120ห (ultrawide), 1/3.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14″, 0.7ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired 15W wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Caramel Latte, Scarlet Wave |
| Models | XT2419-2, XT2419-1, XT2419 |
| Price | $โ114.99 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 549817 (v10) GeekBench: 2664 (v6) 3DMark: 606 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1387 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -24.3 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:43h |