๐ฑ Spesifikasi Lengkap Tecno Spark Go 3 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โนโ11,499
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2026, January 16 |
| Status | Available. Released 2026, January 23 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm (6.60 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.2m | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm 2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | Dual-LED |
| Video | Yes |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple |
| Models | KN3 |
| Price | โนโ11,499 |