📱 Spesifikasi Lengkap Tecno Megapad SE Kamera 8MP Baterai 8000mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2026, January |
| Status | Available. Released 2026, February |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 254.7 x 165.7 x 7 mm (10.03 x 6.52 x 0.28 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 440 nits |
| Size | 11.0 inches, 347.5 cm 2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 8000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Glacier Blue, Moonstone Gray |
| Price | About 120 EUR |