📱 Spesifikasi Lengkap Tecno Spark 50 4G Kamera 50MP Baterai 7000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2026, April 14 |
| Status | Available. Released 2026, April 14 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 167.8 x 79.2 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 16, HIOS 16 |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 7000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Halo Blue, Titanium Grey, Ink Black, Aurora Purple, Bloom Pink |